Początki narzędzi CAT

Tłumaczenie wspomagane komputerowo to proces, w którym człowiek tłumaczy tekst wykorzystując systemy komputerowe jako pomoc automatyzującą, ułatwiającą oraz w znacznym stopniu przyspieszającą prace, które w innym wypadku człowiek musiałby wykonywać samodzielnie.

Pierwsze nieśmiałe próby automatyzacji tłumaczenia miały miejsce już w XVII wieku, kiedy to niemiecki mnich, Johannes Becher, przedstawił matematyczny język opisu zdań w dowolnym języku. Składał się on z równań matematycznych, których znaczenie było takie samo w każdym języku. Jednak na realne próby stworzenia oprogramowania służącego do tłumaczenia wspomaganego komputerowo przyszło nam czekać do drugiej połowy XX wieku, co wiązane było z szybką komputeryzacją. Mimo iż powstało wtedy kilka systemów tłumaczenia, np. Mark II stworzony wspólnie przez IBM oraz Uniwersytet Washington, jakość tłumaczeń była bardzo niska, co zadowalało jedynie odbiorców zainteresowanych tylko szybkością, a nie jakością tłumaczenia.

Przez wiele lat firmy oraz uniwersytety na całym świecie udoskonalały istniejące programy oraz zawarte w nich rozwiązania w celu usprawnienia pracy tłumaczy. W roku 1984 w Niemczech powstała firma Trados GmbH, która na początku lat dziewięćdziesiątych stworzyła oprogramowanie służące do tłumaczenia, przeznaczone dla systemu Windows. Po kilku latach udoskonaleń swojego produktu, firma Trados została liderem na rynku.

W roku 1999 we Francji zostało założone przedsiębiorstwo WordFast, które stworzyło oprogramowanie dla tłumaczy działające we współpracy z programem Microsoft Word. Szybko zyskało ono zwolenników i stało się drugim po Tradosie narzędziem pracy tłumaczy dzięki kompatybilności z wszystkimi systemami oraz z powodu tego, iż przez pierwsze kilka lat WordFast był programem darmowym. Na początku XXI wieku wciąż pojawiają się nowe programy wspomagające tłumaczenia. W 2009 roku na rynku pojawiło się węgierskie oprogramowanie o nazwie MemoQ.

Autor tekstu: Kamil Łysiak

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *