memoQ 2014 R2 – pierwsze informacje (update 1.12.2014 r.)

Kilgray poinformował, że drugie wydanie (R2 – Release 2) programu memoQ 2014 zostanie udostępnione w drugim tygodniu grudnia 2014 roku, 10 grudnia.

Główną zapowiadaną nowością tej edycji będzie zmiana menu. Wszystkie funkcje i polecenia w programie zostały przeorganizowane i ułożone w formie wstążki. Ta zmiana, choć istotna, nie powinna dziwić. Producent już od jakiegoś czasu przymierzał się do wprowadzenia wstążki, podążając między innymi za produktami Microsoftu, czy też Tradosa Studio.

memoQ 2014-R2 wstążka ribbon

Dodatkowo, do każdego przycisku dodano małą podpowiedź, która wyjaśni użytkownikom, za co odpowiada konkretna funkcja.

toolbar-tip2

Logika ułożenia przycisków ma lepiej odwzorowywać kolejne etapy pracy z tłumaczeniem. Będzie to odpowiednio:

logika

Oprócz wstążki, nowa wersja wprowadzać będzie około 14 nowych elementów – mniejszych i większych zmian. O kolejnych nowościach będziemy dowiadywać się stopniowo do daty wydania.

Przyglądając się pierwszym screenom zauważyliśmy, że jedną z tych zmian może być dodanie przycisku zamykania projektów. Niby mała rzecz, a na pewno wszystkich ucieszy.

close project

Update 1.12.2014 r.

Kolejne nowości w memoQ 2014 R2 odsłaniane są stopniowo. Oto kolejna porcja nowości.

  • potwierdzenie naszych przypuszczeń o ułatwionym zamykaniu projektów

close project

  • poprawione zachowanie tzw. „tooltips”, czyli informacji widocznych po najechaniu myszą na ikonę lub nazwę pliku/zakładki/funkcji.
  • poprawiono zachowanie okien, w taki sposób, by okno z listą pozycji (np. okno z listą plików) było domyślnie aktywne (miało „focus”). Dzięki temu,  listy będzie można przewijać bez konieczności klikania w dane okno.
  • dodano możliwość bardziej precyzyjnego dostosowania widoku edytora. Można np. zdecydować, które informacje mają być widoczne. Przykład na screenach poniżej.

v.1 – informacje o nazwie dokumentu, status segmentu, kontekst, długość edycjieditor2

v.2- to samo bez informacji o długości edycji

editor1

  • przy tej okazji zwracamy uwagę na nowy przycisk „Jump to”, czyli możliwość skoku do konkretnego segmentu. Można to było zrobić w innym miejscu, ale przycisk w edytorze na pewno ułatwi tę operację.
  • podczas tworzenia widoków, np. sklejania dokumentów, memoQ doda treści do widoków w tej kolejności, w której pliki są wyświetlone na liście. Do tej pory jego zachowanie w tym zakresie było nieprzewidywalne.

 

Wstążka na ekranie głównym

Ribbon-main

C.D.N

 

Źródło informacji: Kilgray

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *