memoQ – jeszcze program CAT, czy już religia?

Do niedawna, kiedy mówiło się o programach CAT, praktycznie każdy miał na myśli Tradosa. Owszem, zdarzały się także osoby pracujące z Wordfastem lub DejaVu, czy innymi nie tyle gorszymi, co mniej popularnymi programami.

Co się zmieniło? Co sprawiło, że obecnie w gronie najlepszych programów CAT wymienia się także nazwę memoQ?

Program memoQ został stworzony przez węgierską firmę Kilgray, działającą od 2004 roku. Jej założycielami byli Balázs Kis, Gábor L. Ugrayi  István Lengyel, a nazwa firmy powstała w wyniku zastosowania bardzo złożonego algorytmu bazującego na ich nazwiskach: KI(s)L(engyel)(u)GRAY. Ich najważniejszy produkt, memoQ, pojawił się na szerokim rynku w 2009 roku i od tamtej chwili jest nieustannie rozwijany.

Kilgray od początku swojej działalności realizuje precyzyjnie zaplanowaną strategię. Kolejne wersje memoQ zaspokajają coraz większe potrzeby wszystkich osób uczestniczących w procesie tłumaczenia, poczynając od tłumaczy, poprzez koordynatorów projektów, na weryfikatorach kończąc. Dla każdej z grup, program oferuje szereg rozwiązań i udogodnień.

Użyteczność programu i łatwość przyswojenia odpowiednich funkcji to to czego nie ma konkurencja, a co sprawia, że memoQ zyskuje rzesze wiernych użytkowników w bardzo dużym tempie. Oznacza to, że nie spędzimy wielu godzin zastanawiając się jak w ogóle zacząć. Wszystko jest na swoim miejscu i najzwyczajniej – działa. Program jest prosty tam gdzie trzeba – czyli w obszarze podstawowych funkcjonalności, a rozbudowany, gdy tego potrzebujemy – zaawansowane ustawienia i obsługa zasobów, a także obsługa formatów dwujęzycznych.

Wiele można pisać o zaletach programu, ale najlepiej sprawdzić samemu. Producenci oferują wersję trial, która działa przed 45 dni i oferuje pełną funkcjonalność. Odpowiednie pliki można pobrać z sekcji downloads na stronie Kilgray. W tym miejscu warto zaznaczyć, że jest to program silnie przypadający do gustu – po wypróbowaniu, ciężko jest wracać do innego programu 😉

Wszystkich zainteresowanych szkoleniami odsyłam do miejsca, gdzie można uzyskać odpowiednie informacje na ten temat – szkolenia memoQ.

memoQ

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *