Czym są narzędzia CAT?

Narzędzia CAT, CAT tools - większe tempo, lepsza jakość, mniejsze koszty.
Narzędzia CAT, CAT tools – większe tempo, lepsza jakość, mniejsze koszty.

CAT Tools, narzędzia CAT, a może narzędzia wspomagające proces tłumaczenia. Słyszałeś gdzieś to słowo. Wiele osób o tym mówi, i wiele już z tego korzysta. Tylko w zasadzie, to nie wiesz dokładnie o co chodzi.

W tym artykule postaramy się przybliżyć Ci ten temat. Zajmiemy się wyjaśnieniem trzech kwestii:

  • czym są narzędzia typu CAT
  • do czego służą
  • jak działają
  • komu są potrzebne

  • czym są narzędzia typu CAT i do czego służą

CAT, czyli Computer Assisted Translation (albo Computer Aided Translation) to zagadnienie, które obejmuje wszelkie rozwiązania komputerowe, które przyczyniają się do ułatwienia procesu tłumaczenia. Narzędzia CAT nie wykonują tłumaczeń za człowieka, potrafią jednak znacznie przyśpieszyć jego pracę poprzez wykorzystanie pamięci tłumaczeń i baz terminologicznych w celu wykorzystania wcześniej przetłumaczonych treści.

  • jak działają CATy

W praktyce wygląda to tak, że w pamięci tłumaczeń przechowywane są pary segmentów (głównie zdań) – oryginałów i ich tłumaczeń, które gromadzone są podczas tłumaczenia (lub zebrane w inny sposób). Gdy tłumaczymy przy pomocy narzędzia CAT, i natrafimy na zdanie (segment), które występuje w naszej pamięci TM (czyli było już kiedyś tłumaczone), lub jest podobne zdania (segmentu) znajdującego się w tej bazie (tzw. fuzzy match) – program podpowie nam jego tłumaczenie.

W przypadku, gdy oprócz pamięci tłumaczeń, posiadamy także bazę terminologiczną, narzędzie CAT znajdzie w tlumaczonym tekście terminy z aktualnie używanej bazy i wyświetli ich tłumaczenia (umożliwi ich bardzo szybkie i proste wstawienie do tekstu).
W zależności od używanego narzędzia, często istnieje możliwość automatycznego sprawdzenia spójności terminologicznej tekstu (tzw. Quality Assurrance), podczas którego program sprawdza, czy dla terminów pojawiająch się w bazie terminologicznej, użyto tłumaczeń z tej bazy.

  • kto korzysta z CATów

Z narzędzi CAT korzystają zarówno indywidualni tłumacze, biura tłumaczeń, jaki koordynatorzy projektów tłumaczeniowych w firmach. Korzyści dla tłumaczy to m. in. zwiększenie prędkości tłumaczenia (możliwość przetłumaczenia większej liczby stron w tym samym czasie). Dla agencji i firm, na pewno istotne jest zmniejszenie kosztów tłumaczeń (dzięki analizie, jeszcze przed tłumaczeniem, w jakims topniu dany dokument się powtarza).
Narzędzia te są także niezbędne do lokalizacji oprogramowania i tłumaczenie wszelkich „niestandardowych” formatów plików.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *